Wymiana uszczelki w cieknącym kranie – jak to zrobić?

Wymiana uszczelki w cieknącym kranie – jak to zrobić?Przede wszystkim przed wymianą uszczelki należy zadbać o bezpieczeństwo i odciąć główny dopływ wody, dzięki temu zabezpieczymy się przed ewentualnym zalaniem własnego mieszkania oraz sąsiadów. Jeśli mieszkasz w bloku to zawór głównego dopływu wody znajduje się najprawdopodobniej w sąsiedztwie wodomierza lub w piwnicy. Po zakręceniu wspomnianego zaworu należy upewnić się czy dopływ wody został na pewno odcięty.

Kolejnym etapem w walce z cieknącym kranem jest skontrolowanie szczelności dławicy obejmującej sworzeń, bowiem niejednokrotnie jest tak, że samo dokręcenie dławicy spowoduje całkowite usunięcie problemu. Aby dotrzeć do wspomnianej dławicy należy odkręcić pokrętło wraz z jego obudową. Gdy jednak to okaże się nieskuteczne trzeba przystąpić do wymiany uszczelki na nową.

W tym celu należy zdemontować korpus kranu oraz zdjąć z niego zawór grzybkowy. Następnie trzeba odkręcić nakrętkę, utrzymującą starą uszczelkę. Starą, zużytą nakrętkę wyjąć, zastąpić ją nową i ponownie dokręcić nakrętkę. Po zakończonej wymianie uszczelki należy z powrotem przykręcić zawór grzybkowy i zamontować korpus kranu. Czynność ta powinna skutecznie wyeliminować usterkę.

W przypadku starego kranu warto dodatkowo uszczelnić gwint dławicy, bowiem w skokach gwintu zlokalizowany jest sznur uszczelniający, który można usunąć i zastąpić specjalną taśmą uszczelniającą. Tańszym i alternatywnym rozwiązaniem jest użycie bawełnianej nici, po jej uprzednim namoczeniu w roztworze stearyny. Patent ten nie tylko rozwiąże problem cieknącego kranu, ale również znacząco przedłuży trwałość gwintu.

This article has 2 Comments

Comments are closed.