Wylewka anhydrytowa gipsowa – najważniejsze zalety i wady

Przy doborze odpowiednich wylewek do domu czy mieszkania pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników – dobra wylewka powinna być równa, gładka, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jak w tej roli sprawdzi się popularna obecnie wylewka anhydrytowa?

W budownictwie stosuje się dzisiaj najczęściej dwa rodzaje wylewek – cementowe, które używane są już od wielu lat, a także nowocześniejsze – anhydrytowe, czyli gipsowe. Czym są wylewki anhydrytowe i jakie są ich najważniejsze zalety i wady? Warto je znać przed podjęciem decyzji o wylewkach.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka tego rodzaju powstaje z odwodnionego siarczanu wapnia, który nazywany jest anhydrytem. Można spotkać się również z określeniem „gips bez wody”. Są to wobec tego wylewki gipsowe, które w przeciwieństwie do cementowych mają zupełnie inne parametry techniczne. To właśnie one spowodowały, że obecnie wylewka anhydrytowa jest wybierana coraz częściej.

Cienkie i wysychające szybciej niż cement

Jedną z najważniejszych zalet wylewek anhydrytowych jest ich grubość. Przykładowo w przypadku podłogi ocieplonej styropianem wystarczy tylko 35 mm. Tak niewielka grubość nie przekłada się wcale na gorsze parametry wytrzymałościowe gotowej posadzki, ponieważ jest ona bardzo mocna i odporna na uszkodzenia.

Również dzięki temu, że wylewka może być wykonana jako cieńsza, można uzyskać krótszy czas jej schnięcia Najczęściej już po dwóch dniach od wylania pomieszczenie można przewietrzyć – wylewka schnie wtedy jeszcze szybciej, a przy tym nie jest narażona na pękanie.

Także pod ogrzewanie podłogowe

Prezentowane wylewki mogą być używane jako element instalacji ogrzewania podłogowego, wyróżniają się bowiem wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. To powoduje, że ciepło z ogrzewania szybko i łatwo przemieszcza się do pomieszczenia, na co ma wpływ również niewielka grubość wylewki. Gdy wylewka anhydrytowa zostanie wykonana na ogrzewaniu podłogowym, w takim przypadku można uruchomić je nawet po tygodniu.

Gładka i równa dzięki właściwościom samopoziomującym

Kolejną dużą zaletą wylewek anhydrytowych są ich właściwości samorozlewne i samopoziomujące, dlatego też nie wymagają one prowadzenia żadnych dodatkowych prac mających na celu nadania im gładkości i równej nawierzchni. To z kolei przekłada się na niższe ceny prac budowlanych.

Na takiej posadzce, która nie wymaga już żadnego dodatkowego szlifowania, można ułożyć różnego rodzaju okładziny podłogowe, na przykład płytki ceramiczne, deski czy panele podłogowe.

Brak dodatkowej dylatacji

W wylewkach anhydrytowych nie występuje skurcz, który charakterystyczny jest dla wylewek cementowych. To powoduje, że nie jest potrzebne ich dylatowanie, nawet gdy posadzka jest większa. Posadzki anhydrytowe nie dają też efektu miski, czyli nie odkształcają się.

Wady? Anhydryt nie sprawdzi się wszędzie

Głównym minusem posadzek anhydrytowych jest to, że nie nadają się one do stosowania we wszystkich miejscach. Anhydryt jest bardzo wrażliwy na wilgoć, dlatego nie powinien być on używany w pomieszczeniach, gdzie istnieje ryzyko jego zawilgocenia, na przykład w pomieszczeniach niepodpiwniczonych czy narażonych na skraplanie się pary. Nie może być też stosowany na zewnątrz.