Pęknięcia na ścianach – jak się ich pozbyć?

Pęknięcia na ścianach – jak się ich pozbyć?Pęknięcia na ścianach, choć nie są zbyt estetycznym widokiem, nie zawsze muszą świadczyć o wadach konstrukcyjnych budynku. Pęknięcia powierzchniowe są zjawiskiem dosyć częstym i mogą pojawiać się także w nowym domu czy mieszkaniu, nie stanowiąc przy tym zagrożenia. Problem pojawia się w momencie, gdy pęknięcia ściany są głębokie, to znaczy przechodzą przez tynk bądź co gorsza cały mur.

Maskowanie pęknięć na ścianie

Niewielkie powierzchniowe pęknięcia ścian można skutecznie zamaskować korzystając ze zwykłej masy szpachlowej. Istotne jest to, aby dobrać typ masy do rodzaju tynku. Należy zapamiętać ogólną zasadę, która mówi, że masy szpachlowej do tynków gipsowych nie można użyć do naprawy tynków cementowo-wapiennych i odwrotnie.

Naprawa popękanej ściany

Naprawa popękanej ściany jest w gruncie rzeczy banalnie prosta. Przed przystąpieniem do pracy warto zadbać o zabezpieczenie pomieszczenia przed zabrudzeniem. W tym celu można wykorzystać folię malarską, która osłoni podłogę i sprzęty, bowiem masa szpachlowa może odbarwiać niektóre materiały, a po zastygnięciu trudno ją usunąć.

Przed nałożeniem masy szpachlowej ścianę należy odpowiednio oczyścić, a jej powierzchnia powinna być sucha. Niewielkie porcje masy najlepiej nakładać przy użyciu niewielkiej szpachelki metalowej. Grubość warstwy nie powinna przekraczać dwóch milimetrów. Po zaschnięciu masy, miejsce należy dokładnie oszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Gdy uzyskamy odpowiedni stopień wygładzenia, trzeba oczyścić miejsce po rysie i ponownie pomalować ścianę.

W przypadku większych pęknięć, po wypełnieniu ubytku masą szpachlową warto nakleić na wierzch taśmę wykonaną z włókna szklanego. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nanieść bardzo cienką warstwę masy szpachlowej i delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Taka taśma choć niezauważalna, dobrze zabezpiecza ścianę przed ponownym pęknięciem.

This article has 2 Comments

  1. Przetestowałem pomysł z taśmą z włókna szklanego! Sprawdza się doskonale. Szczerze polecam.

Comments are closed.