Na co zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe – parametry techniczne.

płytki łazienkoweOto podstawowe parametry techniczne, które należy wziąć pod uwagę kupując płytki łazienkowe:

Rozmiar płytek

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów płytek, dlatego kupując płytki należy dobrać ich wymiary przede wszystkim do powierzchni łazienki. W przypadku małych łazienek idealnym rozwiązaniem są płytki o standardowym wymiarze 30 x 30 cm bądź mozaika. Natomiast jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem można pozwolić sobie na płytki o większych wymiarach.

Wytrzymałość na zginanie

Jest to parametr określający próg łamliwości płytek. Im płytka jest grubsza i mniejsza, tym ma większą wytrzymałość. Minimalna wartość tego parametru wynosi:

  • 15 N/mm2 – płytki ścienne
  • 35 N/mm2 – płytki podłogowe
  • 45 N/mm2 – płytki gresowe

Ścieralność

Parametr ten dotyczy głownie płytek podłogowych, które są znacznie bardziej narażone na ścieranie w porównaniu z płytkami ściennymi. Szkliwo płytek z biegiem czasu ulega matowieniu i zarysowaniu przez piasek, ziemię i inne zanieczyszczenia wnoszone na butach. W związku z tym w pomieszczeniach często używanych, takich jak kuchnia, czy przedpokój warto położyć kafelki o najwyższej odporności na ścieranie (klasa III). Natomiast w pomieszczeniach, w których nie nosi się obuwia wyjściowego można ułożyć płytki o II klasie ścieralności.

Antypoślizgowość

Niezwykle ważnym parametrem technicznym płytek podłogowych, decydującym o bezpieczeństwie ich użytkowania jest ich antypoślizgowość, oznaczana skalą od R9 do R13. Im większa jest wartość, tym mniej powierzchnie kafelki jest mniej śliska. Wybór płytek o określonych właściwościach antypoślizgowych podyktowany jest przede wszystkim poziomem wilgotności, panującym w łazience.

Artykuł przygotowany we współpracy z Europlytki.pl

This article has 1 Comment

  1. Bardzo ważnym parametrem jest również nasiąkliwość płytek. Jeśli chodzi o płytki łazienkowe to wartość tego parametru nie powinna być większa niż 3 %.

Comments are closed.