Jak samodzielnie wytapetować mieszkanie, nie popełniając przy tym błędów

Tapety znów powracają do łask. Obecnie do wyboru mamy bardzo szeroką gamę tapet – papierowe, winylowe, na podłożu z flizeliny, z włókna szklanego, możemy kupić je też jako zmywalne. Dopasujemy je do każdej aranżacji. Układanie tapet także nie powinno sprawić nam żadnych trudności. Gdy chcesz oszczędzić i wytapetować mieszkanie samodzielnie, sprawdź z nami, jak to zrobić!
O garść porad poprosiliśmy naszego eksperta, Pana Michała z firmy Tapety Toruń, która profesjonalnie doradza przy wyborze odpowiednich tapet do każdego rodzaju wnętrza, a także zajmuje się ich sprzedażą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Oto, krótki poradnik, który wspólnie stworzyliśmy.

Krok 1. Zakupienie tapet, kleju i akcesoriów

Zanim zbierzemy się za tapetowanie, musimy kupić odpowiednie tapety dopasowane do wykończenia ścian, a także klej oraz akcesoria.

Przede wszystkim przydadzą nam się ostre nożyce lub nóż do tapet, a także miara i poziomica. Ponadto warto mieć pod ręką wałek do tapet, który będzie pomocny w dokładnym przyklejeniu tapety, a także ręcznik, którym łatwo zbierzemy nadmiar kleju. Nie musimy kupować specjalnego stołu do tapet – możemy wykorzystać zamiast niego podłogę wyłożoną folią albo dobrze ją umyjmy, aby nie pobrudzić tapety. Do tapetowania będziemy potrzebowali też drabinki lub krzesła w zależności od wysokości pomieszczenia, a także akcesoriów do przygotowania podłoża – piszemy o nich w drugim kroku.

Klej dobieramy indywidualnie do tego, jakie tapety chcemy wykorzystać – pracownicy sklepu, w którym zakupimy tapetę, doradzą nam odpowiedni rodzaj kleju.

Krok 2. Przygotowanie podłoża

Gdy mamy już wszystko, co potrzebne jest do tapetowania, możemy zabrać się za prace. Na początku przygotowujemy podłoże pod tapetę. Powinno być ono czyste, suche oraz gładkie.

Jeśli ściany są czyste i nie mają ubytków, wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną szmatką z detergentem, aby usunąć ewentualne zabrudzenia. Możemy je też odkurzyć. Gdy na ścianach znajdowały się stare tapety, musimy je dokładnie usunąć. Przyda się płyn do usuwania tapet oraz szpachelka. Potem umyjmy ścianę roztworem z detergentem i zaczekajmy, aż wyschnie.

Wszelkiego rodzaju pęknięcia lub ubytki w tynku należy uzupełnić. Możemy wykorzystać do tego masę szpachlową.

Przed tapetowaniem zaleca się również zagruntowanie podłoża klejem rozrobionym z wodą. Dokładne informacje znajdziemy na opakowaniu kleju.

Nie zapomnijmy też o odkręceniu gniazdek, kontaktów, usunięciu gwoździ ze ścian, a także demontażu listew przypodłogowych, gdy są one już zamontowane.

Krok 3. Tapetowanie

Istnieje kilka metod tapetowania. Pierwsza z nich to posmarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę. Taka metoda sprawdza się w przypadku tapet papierowych i winylowych. Druga metoda to nałożenie tapety na posmarowaną klejem ścianę. To metoda dobra w przypadku tapet flizelinowych.

Aby tapety były równe, możemy posiłkować się narysowanymi wcześniej liniami na ścianie. Klejenie zacznijmy od drzwi i okien lub od rogu pomieszczenia. W przypadku okien oraz drzwi musimy odpowiednio dociąć tapetę.

Nie powinniśmy nakładać zbyt dużo kleju, ponieważ wtedy może on doprowadzić do przemoczenia tapety. Po nałożeniu tapety na ścianę musimy dobrze ją docisnąć. W tym celu pomoże nam wałek do tapetowania. W ten sposób pozbywamy się też pęcherzyków powietrza pod tapetą. Nadmiar kleju spod boków tapety usuńmy ręcznikiem.