Jak przywrócić dawny blask starym drewnianym ramom okiennym? – część II.

Po usunięciu starej, popękanej i łuszczącej się farby z drewnianej ramy okiennej przyszła kolej na wypełnienie istniejących ubytków, szlifowanie oraz powtórne malowanie.

Ramy okienne

Drewniane ramy okienne wraz z upływem czasu pokrywane są coraz większą liczbą pęknięć, rys, wyżłobień i wszelkiego rodzaju defektów. Dlatego przed powtórnym malowaniem konieczne jest wypełnienie istniejących uszkodzeń. W tym celu wykorzystuje się tak zwaną szpachlówkę do drewna. Przed nałożeniem szpachlówki ramę należy starannie oczyścić i odtłuścić przy pomocy etanolu bądź benzyny. Na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać wspomnianą szpachlówkę, korzystając ze specjalnej packi. Grubość poszczególnych warstw nie powinna być większa niż 4 mm. Zatem w przypadku głębszych pęknięć istnieje konieczność nałożenia kilku warstw. Nakładając kolejną warstwę należy odczekać do zastygnięcia i utwardzenia warstwy poprzedniej.

Szlifowanie

Gdy wszelkie ubytki w strukturze ramy są uzupełnione można przystąpić do szlifowania powierzchni, celem jej wygładzenia. Do szlifowania można użyć profesjonalnej szlifierki lub po prostu papieru ściernego. Po uzyskaniu satysfakcjonującego poziomu gładkości powierzchnię ramy okiennej należy odpylić, a następnie przemyć, najpierw czystą wodą, a potem roztworem alkoholu etylowego.

Po wyschnięciu ramy okiennej można przystąpić do jej powtórnego malowania. Jeśli chcemy zachować naturalne słoje drewna warto skorzystać z tak zwanej lakierobejcy. Natomiast, gdy chcemy uzyskać dobre krycie konieczne jest użycie farby lub emulsji do drewna.

This article has 1 Comment

Comments are closed.