Jak przywrócić dawny blask starym drewnianym ramom okiennym? – część I.

usuwanie farby z okienDrewniane okna, choć powoli odchodzą w zapomnienie, stając się domenom wiejskich chat i malowniczych sielskich krajobrazów, mają w sobie wiele uroku i warto zadać sobie trochę trudu by przywrócić im dawny blask. Polska aura, a więc jesienne deszcze, palące letnie słońce czy zimowe mrozy nie są łaskawe dla drewnianych ram okiennych i odciskają na nich swoje piętno. Oto kilka cennych porad, jak tchnąć nowe życie w stare drewniane okna, tak by stały się one nienaganną wizytówką domu.  

Pierwszym i najważniejszym krokiem w odnowie starych okien jest usunięcie łuszczącej się i często popękanej farby, która nie tylko jest nieestetyczna, ale również stanowi zagrożenie dla drewna, przepuszczając wilgoć i stanowiąc doskonałe siedlisko dla pleśni i grzybów.

Usuwanie farby za pomocą szpachelki

Najczęściej stosowanym i najłatwiejszym sposobem pozbycia się starej warstwy farby jest jej usunięcie przy użyciu zwykłej szpachelki. Jednak proces ten wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów, rozpuszczających farbę, tzw. rozpuszczalników. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów rozpuszczalników, zwykle o konsystencji gęstego żelu, płynu lub nawet sprayu. Preparat w formie żelu aplikuje się na starą warstwę farby na grubość wskazaną na opakowaniu przez producenta i czas ok. 15 – 30 minut. Po upływie zalecanego czasu stara farba zaczyna pęcznieć i rozmiękać, co pozwala na jej zeskrobanie przy pomocy szpachelki.

Usuwanie farby za pomocą opalarki

Kolejnym sposobem pozwalającym na usunięcie starej farby z drewnianych okien jest użycie opalarki. Dzięki zastosowaniu opalarki i wysokiej temperatury niepożądana warstwa farby zaczyna rozmiękać i odchodzić od ramy okiennej, dzięki czemu można ją łatwo usunąć przy pomocy metalowej szpachelki.

This article has 3 Comments

  1. Dla mniej doświadczonym majsterkowiczów polecam jednak rozpuszczalniki, ponieważ podczas opalania, gdy ktoś nieumiejętnie posługuje się opalarką, pod wpływem wysokiej temperatury szyba może pęknąć

  2. Niby tak, ale zużycie rozpuszczalników jest większe, a ich cena też nie jest niska.

  3. Trzeba to skalkulować. Przy dużej ilości okien zdecydowanie bardziej opłaca się opalanie.

Comments are closed.